
Zwiedzanie
Zabytki. Jeśli jesteś miłośnikiem historii – trafiłeś do swojego małego raju. Krainy, gdzie ścierała się kilka wieków temu granica imperium Austro-Węgierskiego z Polską Jagiellonów. Do krainy zamków, księżniczek i straszącej w lochach Białej Damy. Najciekawsze z zabytków, to zamki w Niedzicy i Czorsztynie. Szlak Architektury Drewnianej, czyli kilkanaście zapierających dech w piersiach kościółków z czasów średniowiecza. Legendarny Czerwony Klasztor, jaskinię w Nowej Białej, w której znaleziono prehistoryczny bumerang z kości mamuta oraz lochy winne we Frydmanie, w których dojrzewały dziesiątki beczek wina lokalnego szlachcica.
Pieniński Park Narodowy obejmuje 2346,16 ha ziemi. Charakteryzuje go duża różnorodność biologiczna – wyodrębniono tu 12 naturalnych i 9 zastępczych zbiorowisk roślinnych
Rezerwat przyrody Wąwóz Homole: ma długość ok. 800 m i wcina się w północne stoki Wysokich Skałek, tworząc głęboki kanion o bardzo stromych ścianach dochodzących do 120 m wysokości.
Trzy Korony – najwyższy szczyt Pienin Środkowych należący do Masywu Trzech Koron. Od pozostałych szczytów oddzielony przełęczą Wyżni Łazek. Zbocza pocięte głębokimi dolinami potoków, porośnięte lasem. Partię szczytową stanowi pięć – zbudowanych z odpornych wapieni rogowcowych – turni:
Okrąglica – 982 m n.p.m. Najwyższa, na niej znajduje się platforma widokowa z barierkami. Na platformie mieści się około 30 osób.
Płaska (Plaska) Skała – 950 m n.p.m. Na południowy wschód od Okrąglicy.
Nad Ogródki – 940 m n.p.m. Na południowy zachód od Okrąglicy. Od 1933 stał tutaj obsługiwany przez pustelnika totalizator opadowy
Pańska Skała (Bryłowa) – 920 m n.p.m. Gnieżdżą się w niej rzadkie ptaki pomurniki.
Niżnia Okrąglica (Ganek, Siodło) – wysunięta ku południu pod Okrąglicą i niższa o 80 m. Z niej dawniej, przed udostępnieniem wierzchołka, oglądano panoramę.
Rezerwat przyrody Biała Woda: rezerwat przyrody w województwie małopolskim, w gminie Szczawnica, miejscowości Jaworki na terenie Pienin w ich części zwanej Małymi Pieninami, utworzony w 1963 r. Jest to jeden z najładniejszych wąwozów Pienin, znakomicie nadający się do spacerów i doskonale przygotowany turystycznie; wygodna droga (zamknięta dla ruchu pojazdów), ławeczki, mostki, tablice informacyjne. Jest to również trasa dla turystyki rowerowej.
Rejsy po jeziorze czorsztyńskim statkami „Biała Dama” i „Harnaś” (700m)
Rejsy odbywają się codziennie od maja do końca października od godz. 9.00 do zmierzchu.
Zapora Niedzicka – W bezpośrednim sąsiedztwie Niedzicy i Sromowiec Wyżnych zbudowano zaporę na Dunajcu, której budowę ukończono w 1997r. Zapora i powstały sztuczny zbiornik wodny wzbudzał liczne kontrowersje i sprzeciwy ekologów, ale podniósł atrakcyjność regionu i zniwelował zagrożenie powodziowe. W pawilonie przy zaporze prezentowane są znaleziska archeologiczne z terenu Jeziora Czorsztyńskiego.